Egila Roča rokraksts jumtu būvniecībā

Viens no mūsu jumtu būvniecības rokrakstiem ir autentisko būvkalumu izmantošana.

Mūsdienās veikalos ir pieejami visdažādākie būvkalumi. No būvkalumiem ir arī daudz labas lietas, piemēram, brusu, jeb siju “zābaki”, bet pārsvarā tur ir palicis tikai vien nosaukums – būvkalumi. Tās ir rūpnieciski izgatavotas metāla izstrādājumu detaļas, perferēts plakandzelzis dažādās formās un pielietojumu veidos.

Bieži vien rasējumos ir sastopamas dažādas metāla izstrādājumu detaļas, pie tam, bez detaļu kodiem un izmēriem. Līdz ar to pastāv pārāk daudz viedokļu par šo materiālu izmantošanu. Pastāv pat domstarpības starp vienā projektā tieši iesaistītām divām personām. Viens uzskata, ka attēlotā detaļa novērš jumta spāres noslīdēšanu no mūrlatas, sakarā ar lielo svaru. Cits uzskata, ka dotā detaļa novērš jumta spāres pacelšanos gaisā vētrainā dienā, sakarā ar to, ka jumts ir pārāk viegls.

Egils Rocis jumtu būvniecībā ar vien vairāk sāk izmantot autentiskos būvkalumus, parasti tās ir pie kalēja kaltās skavas. Šādus stiprinājumus jumtu būvniecībā Latvijā izmantoja līdz pat 90-to gadu beigām. Vēl šodien dažos veikalos tie ir nopērkami, bet to kvalitāte nav apmierinoša. Tie ir izgatavoti no armatūras un ar pārāk lielu stieples diametru, kas koku parasti saplēš un armatūrai metāls ir pārāk ciets. Tāpēc , lai izgatavotu kvalitatīvas skavas ir jāgriežas pie kalēja.  Kā jau roku darbs, šāds izstrādājums nav lēts, toties to izmantošana ir universāla. Ar divām skavām spāri pie mūrlatas var piestiprināt gan pret noslīdēšanu no lielā svara, gan pret pacelšanos gaisā, vējainā laikā no pārmērīgā viegluma. Pareizi izmantojot, pie kalēja kaltās skavas, jumtu stiprināšanai var panākt vislielāko efektu.

Otrs Egila Roča būvniecības rokraksts jumtu izbūvē ir fasādes spāru montāža

Fasādes spāre savieno visu spāru galus, līdz ar to piešķirot jumta malai būtisku stingrību un ciešu saturu. Fasādes spāre neļauj vējam pacelt atsevišķu jumta daļu vai malu, kā arī noslīdēt no pārmērīgā jumta svara atsevišķai spārei no mūrlatas. Šī spāre kalpo kā jumta malas apdare, pie kuras jebkurā vietā ir viegli piestiprināt jumta notekas ar jebkādu soli.

 

Rakstiet vai zvaniet, Jums atbildēs un bez maksas konsultēs būveksperts Egils Rocis.

HAUSBAU.LV

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *