Būveksperts Egils Rocis dalās ar savu pieredzi par pamatu izbūvi

Jūsu privātmājas projektā būvkonstrukciju daļā (BK) būtu jābūt atsevišķām lapām ar pamatu griezumu un skatu no augšas.

Lai varētu precīzi aprēķināt pamatu būvniecības izmaksas svarīgi ir zināt izmantojamās armatūras daudzumu tonnās, kilogramos vai metros pa armatūru diametriem. Ja ir locītās detaļas, tad tām ir jābūt atsevišķi attēlotām ar izliktiem ģeometriskiem izmēriem. Ja tie ir plātnes tipa vai monolītie pamati, tad svarīgi ir zināt paredzēto betona kubatūru (m3). Savukārt, ja tie ir saliekamo bloku pamati, tad jābūt attēlotai pirmajai un otrajai bloku rindai, tā, lai bloku vertikālās šuves abām rindām būtu pamīšus.

Ja es 1 gada laikā esmu redzējis ap 100 pamatu būvkonstrukciju plāniem, tad tikai vienā no viņiem esmu redzējis precīzu komunikāciju plānu. Kanalizācijas sadalījums pa telpām, ūdens ievads, elektrības ievads ar sadales skapja vietu. Šis plāns ir ļoti svarīgs pie turpmākās sienu izbūves. Kanalizācijas izvadus nedrīkst izvietot aptuveni.

Monolīto pamatu sienu armējums var nebūt obligāti 2 rindās. Šādu armējumu monolītām sienām pārsvarā izmanto pagrabiem, un, ja tās pilda nodalošās sienas funkciju, tas ir, ja zemes spiediens sienai ir no vienas puses. Monolītie pamati var būt armēti tikai pēdā un sienas augšējā daļā, pie normālas grunts nestspējas.

Bloku pamatiem vienmēr ir ieteicama armēta monolītā pēda vismaz 200 mm biezumā un augšējā dzelzsbetona savilce, vismaz 100 mm biezumā, izpildīta kā atsevišķa savilce, vai apvienota kopā ar melno betona grīdu.

Plātnes tipa pamatiem nav obligāti siltumizolācijas slāni iebūvēt zem pamatiem. To var darīt arī virs plātnes. Plātnes pamatiem obligāts ir horizontālais siltinājums ārpus pamata kontūra un vertikālais gar ārmalu.

Zem plātnes pamatiem šķembu slānis var tikt noklāts vienā līmenī.

Šķembu slānis ne tikai paaugstina pamatu noturību uz grunts, bet arī neļauj uzsūkt mitrumu no grunts. Šķembu slāņa nodalīšana no smilts ar ģeotekstilu izmantojama gadījumā, ja ir bažas par mitruma uzsūkšanu. Pamata noturību un stiprību ģeotekstiks nepaaugstina. Ģeotekstilu ir ērti izmantot arī plātnes tipa pamatu izbūvē.

Hidroizolācija pamatiem

Hidroizolācija pamatiem, pavisam noteikti, ir nepieciešama izbūvējot pagraba stāvus zemās vietās, nogāzēs, jeb vietās ar augstu gruntsūdens līmeni. Laba hidroizolācija, kas patiešām aizturēs ūdeni ir biezs audekls, kura sastāvā ir māls, cements vai kāds cits materiāls, kurš saskarsmē ar mitrumu sacietē un hermetizējas.

Jebkura veida pamatiem ir ļoti svarīgi jau no pirmās dienas pareizi izbūvēt lietus ūdens novadīšanas sistēmu.

Pamatu izbūves procesā nezināmais, jeb mainīgais X ir auglīgās zemes slānis būvlaukumā. Ja tas ir liels, tad izmaksas pieaugs, ja tas ir līdz 30 cm tad izmaksas saglabāsies tādas, kādas ir tāmē.

2007. gadā cilvēki pirka apbūves gabalus visdažādākajās vietās. Galvenais noteicējs bija cena. Man ir zināms gadījums, kur cilvēks, nopircis zemes gabalu par izdevīgu cenu, ieguldīja 10 000,- LVL tikai lai sāktu būvēt pamatus. Viņš nomainīja grunti apbūves laukumam 300 m2 platībā.

Man ir zināms cilvēks, kurš paveica viens pats privātmājas pamatu būvniecību. Ko viņš ieguva? Viņš ieekonomēja 1/2 no pamatu būvniecības summas, uzbūvēja pamatus nepareizi, pārstrādājās, kavēdams savu pamatdarbu, sabeidza muguru un 2 mēnešus nogulēja slimnīcā.

Rakstiet vai zvaniet, Jums atbildēs un bez maksas konsultēs būveksperts Egils Rocis.

HAUSBAU.LV

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *